טיפול בחפצים נעים

מערך שיעור לכיתות ג-יב

שם הסטודנט/ית­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­______________________  תאריך______8.11.2012_________________

כיתה________י'2________  מספר לומדים_____12_____________  ענף יחידת ההוראה___כדורסל______________________

מטרת/מטרות השיעור_ תיאום בין יחידים בקבוצות , טיפול בחפצים נעים. שיעור מס__1_ מתוך____5__

נושא השיעור (שם פעילות הלמידה) הסתגלות ושליטה בכדור, לימוד הבלימה, עמדת מוצא ורגל ציר.

תוצר מצופה של השיעור (התלמידים יעשו.., התלמידים יבינו) הבנת מרכיבי הביצוע הנכון של הבלימה, עמדת מוצא ורגל ציר והשימוש בזמן משחק. חוקים מחוקת הכדורסל (דאבל, צעדים, 3 שניות) וכן יתנסו בקבלת החלטות פעולה לפחות 3 פעמים במשחקים.

הציוד והעזרים הדרושים לשיעור: 12 כדורסל, 6 סלים.

Apple charred and on fire on a black background

החלק של השיעור פירוט ברמת הביצוע

(משימות ותרגילים)

שיקול הדעת בבחירת משימה מעברים: ארגון הלומדים, ארגון הציוד, הפסקות יזומות, הפניית שאלות ללומדים ומתן דגשי הוראה ובטיחות
פתיחה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חלק מכין

המורה מציגה את עצמה בפעם הראשונה בפני התלמידות, הקראת שמות, וקביעת סימנים מוסכמים. הצגת נושא השיעור.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לאחר קריאת השמות, כל תלמידה לוקחת כדור ומכדררת ונעה באופן חופשי במגרש, בתחילה בהליכה לאחר מכן בריצה קלה.

בכל פעם שהמורה שורקת שריקה יש לבצע את אחת הנחיות:

1.      מכדררים בפעם ביד ימין \יד שמאל.

2.      מכדררים לאורך הקווים של האולם.

3.      מתמסרות אחת עם השנייה מסירת חזה.

4.      מתמסרות אחת עם השנייה מסירת 2/3.

5.      כדרור תוך כדי קפיצה של פתח סגור.

6.      לסובב את הכדור סביב המותן.

7.      לסובב את הכדור בצורה של שמיניה סביב הרגלים.

 

·         סימנים מוסכמים מסייעים למורה בניהול השיעור.

·          הקראת שמות על מנת להכיר את הבנות בשמות שלהן בפעם הראשונה.

·         הצגת נושא נועד לידע את התלמידות מה הן ילמדו בשיעורים הקרובים ובשיעור הנוכחי.

 

המטרה היא לעלות דופק ולחמם את הגוף לקראת החלק העיקרי.

 

המטרה של ההנחיות הללו ליצור שליטה בכדור , קורדינציה  ע"י שמשלבות כדרור ובו זמנית מבצעות פתיחה וסיגרה של הרגלים בקפיצה.

 

 

 

מהכיתה לאולם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

התלמידות מפוזרות באולם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הערות בטיחות:

 

·         בזמן מסירת הכדור יש לשמור על קשר עין.

·         במהלך הכדרור להביט מעלה ולא לרצפה.

 

למסור את הכדור לחברה הרחוקה ממכן –במסירת חזה.

 

 חלק עיקרי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חלק מסיים

מתודיקה: הסבר על הנושא+ הדגמה +ביצוע.

 

·         עמידה בשורה על קו האורך, מול המורה. הסבר על עמדת מוצא ורגל ציר, תוך מתן דגשים (בלימה ב- 2 רגליים, ברכיים כפופות וכו') והשימוש בו בזמן משחק.

 

·         תרגול – ריצה במגרש תוך כדי כדרור  , בשריקה בלימה ב2 רגליים ומבצעות את ההנחיות שהמורה אומרת בכל פעם:

 

1.      רגל ציר ימינה ושמאלה.

2.      רגל ציר שמאלה וימינה.

3.      סיבוב שלם של רגל ציר.

 

·         חלוקה לזוגות

כאשר 6 בנות עם כדור במעגל האולם ומכדררות, ו6 בנות האחרות עומדות בתור בקצה האולם, בשריקה קבוצה א עם הכדורים

– מכדררות שלוש כדרורים

– תופסות את הכדור

-עומדות בעמדת מוצא ומבצעות רגל ציר פעם לימין פעם לשמאל וסיבוב שלם.

קבוצה ב' רצות בצורה מעגלית באולם עד לשריקת המורה.

בשריקה הזוגות מבצעות מסירה אחת עם השניה והתלמידה עם הכדור רצה מהר למעגל (מתחלפות).

 

 

משחק "כדורסל":

 

חלוקת הבנות לשתי קבוצות ( לפי צבע החולצה), כאשר המטרה של כל קבוצה היא לפגוע בעזרת הכדור בקרש המזכה את הקבוצה שלה ב3 נק' ונוסף אם היא מבצעת את הרגל ציר בצורה הנכונה מזכה את הקבוצה שלה ב2 נק' נוספות.

החוקים:

אסור לנוע עם הכדור (אסור לכדרר).

הנעת הכדור רק באמצעות מסירות.

וכאשר הכדור פגע בקרש למשל של קבוצה א' הכדור עובר לקבוצה ב'.

 

שיחה מסכמת:

המורה תפנה ששאלות לתלמידות.

תשאל שאלות מנחות הנותנות לה אינדיקציה לגבי התלמידות אם הן הפנימו את הנושא העיקרי של השיעור.

נושאים בסיסים בהבנת משחק הכדורסל.

ללמד את הבנות כאשר הן מרוכזות ומבטם מופנה למורה.

 

 

 

 

 

 

לתרגל את הנושא הנלמד על מנת שיבינו ויתרגלו זאת על גופם.

להטמיע את הנושא כמה שאפשר, על מנת שיבוא להן בטבעיות.

 

 

 

המשחק נועד שהבנות יתרגלו, בנוסף בקבוצה קטנה המורה נותן  יותר דגשים לכל תלמידה.

בנוסף במשחק זה התלמידות כל הזמן בפעילות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המטרה של המשחק:

א.      הנאה אצל התלמידות

ב.      לדרבן אותן להשתמש במה שנלמד בשיעור ובכך מזכות את הקבוצה שלהו לניקוד יותר גבוה.

ג.       לסיים את השיעור בהרגשה טובה.

 

 

 

המטרה של השיחה המסכמת , ליצור סוג של סגירת שיעור, ולנסות לקבל מידע מהתלמידות אם המטרות של השיעור הובאו כפי שהיה מתוכנן.

מתנועה באולם לעמידה על קו האורך של האולם

 

 

 

 

 

 

 

 

מעמידה על קו האורך, תנועה באולם.

 

 

 

 

 

 

 

מתנועה מאולם חלוקה לשתי קבוצות, קבוצה אחת במרכז האולם במעגל, וקבוצה נוספת עומדת בטור בתחילת האולם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חלוקת התלמידות לשתי קבוצות לפי צבע חולצה, מעמידה בטור ובמעגל כל קבוצה על חצי מגרש.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מתנועה באולם לישיבה באולם.

 

דגשים למתן ביצוע עמדת מוצא:

  • עמדת פסיעה
  • גוף יציב
  • ברכיים כפופות

 

דגשים למתן רגל ציר:

  • רגל אחת מקובעת לקרקע אין להזיז אותה.
  • ניתן להסתובב סיבוב מלא 360 מעלות.

 

 

בזמן התרגול מבט קדימה על מנת לא להתנגש בחברות.

 

בזמן שמבצעים רגל ציר , מפסיקים לכדרר מחזקים את הכדור בידיים נכנסים לעמדת מוצא ומתרגלים את רגל ציר לכל הכיוונים.

הרגל ציר נועדה לסייע לשחקן בזמן שהוא איננו יכול לזוז יותר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חשוב לציין בפני התלמידות, כאשר הן מבצעות מסירה של הכדור אחת לשנייה יש לשמור על קשר עין.

 

דבר נוסף אין לנוע עם הכדור, קבוצה שנעה עם הכדור,  הכדור עובר לקבוצה השנייה.

 

לציין לשבח את  הבנות שמבצעות את הרגל ציר, ולומר בקול שכולם שישמעו שהן גרמו לקבוצה שלהן לזכות ב2 נק'.

 

שאלות ששאל את התלמידות:

  • מתי אנו משתמשים ברגל ציר?
  • מה העמדת מוצא מסייעת לשחקן במהלך משחק?
  • כמה זמן מותר לנו לשהות עם הכדור?
  • האם מותר לנו לנוע עם הכדור אחרי שעצרנו.?
  • וכו'

 

 

שאלות מנחות בהכנת המערך:

מהיכן שאבת רעיונותיך?

הרעיונות נשאבו מתוך מערכי השיעור שלמדנו בשנה א', ובנוסף מהמורה המאמנת ומהמדריכה הפדגוגית

מה הדברים שהטרידו אותך בהקשר לפיתוח התוכן?

הדברים שהטרידו אותי שהתוכן לא  היה מספיק עשיר ויעיל לתלמידות, כלומר היה ניתן לפתח יותר על מנת שיהיה עשיר ומגוון.

מה הדברים שהטרידו אותך בהקשר של התאמת החומר ללומדים וכיצד פתרת את הבעיה?

בתחילה הבנתי שהמערך שתכננתי לא מספיק לכיתות הגבוהות, ולכן התייעצתי עם המורה המאמנת והמדריכה הפדגוגית והן נתנו לי רעיונות מופלאים שסייעו לי בבעיה שנוצרה.

מה מתוך הדברים שלמדת בכיתה או בקורס אחר סייע לך בהכנת השיעור?

הדברים שלמדתי במהלך הקורס, זה להיות עם ראש פתוח משום שלא כל מה שמתכננים במערך שיעור יגיע לביצוע אם זה מבחינת הרמה של התלמידות או ההפך, רמה קלה /קשה

כיצד תשלבו את נושא המחקר במערך?

נושא המחקר הוא עמדת המורה: מהבחינה שהמורה משדר בטחון/חוסר בטחון מול התלמידים, המורה בשיעור זה שידרה חוסר בטחון משום שזה היה השיעור הראשון בו לימדה חטיבה עליונה , והרגישה שהיא  נתנה גם לתלמידות להרגיש את החוסר הבטחון שלה ע"י טון דיבור לא סמכותי, היסוס בדבריה, אמרה מילים שאינן קשורות לשיעור למרות שיצא הומור מיזה.

 

רפלקציה


זיהוי נתונים המתקשרים לנסיון קודם או הבנות קודמות

לימדתי שני שיעורים אותו נושא, לכן בשיעור הראשון שלמדתי הרגשתי שאני לא נהנתי וקושי לעומת זאת בשיעור השני שלימדתי אחרי שהיה לי שיחה עם המדריכה הפדגוגית ועם המורה המאמנת השתחררתי מהלחץ יותר נהניתי

זיהוי נקודות חוזר או חולשה על עצמו.

הרגשתי בלימוד השיעור חוסר בטחון ובייחוד ששידרתי לבנות חוסר בטחון במה שאני אומרת בלאקאווט לחץ.

זיהוי טעויות שנעשו ומה נלמד מתוך ההתנסות.

לדעתי הכנתי מערך שיעור שאינו מתאים לכיתות הגבוהות אלא לכיתות הנמוכות יותר.

 

 הסבר שטחי להתרחשויות אך יש זוהוי של דברים שעליו לשנות

השיעורים התנהלו בצורה יעילה וטובה התלמידות שתפו פעולה וקיימו את ההוראות שנדרשו מהן, התלמידות יצאו בהרגשה של הנאה למרות שאני לא יצאתי בהרגשה כזו אחרי השיעור הראשון לאחר מכן הייתי יותר בטוחה בעצמי