ספורט ויחסים בינלאומיים

ספורט ויחסים בינלאומיים

אירועים מכוננים שליליים

אירועי מינכן – טבח הספורטאים – מדקה 02:02

דרישה להשעיית ישראל מפיפא

הג'ודוקו המצרי לא לוחץ יד – 

הג'ודוקא המצרי איסלאם א-שהאבי, שסירב ללחוץ את ידו של אורי ששון לאחר שהובס על ידו, התראיין אמש (ו') לעיתונאים המצרים שנשלחו לסקר את האולימפיאדה בריו דה ז'נרו ואמר כי ששון, שזכה בהמשך במדליית הארד, "אינו חבר שלי בשביל שאלחץ לו את היד. הוא הביך אותי בכוונה".

בראיון למדור הספורט של אתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם", א-שהאבי טען כי ההתאחדות הבינלאומית לג'ודו אסרה על לחיצת היד זה שנתיים, ולכן כאשר סירב ללחוץ את ידו של ששון היה מדובר ב"דבר טבעי ובעמדה אישית שלא צריכה לעורר הדים כפי שקרה". זאת, אף שלמעשה האיסור נוגע לתחילת קרב ולא לרגעים שאחרי סופו. לדבריו, הוא לא מערבב בין ספורט לפוליטיקה ולכן השתתף בקרב, ולא פרש כפי שביקשו גורמים במצרים

א-שהאבי ציין להגנתו כי קד את הקידה המסורתית לפני פתיחת הקרב, בהתאם לכללים של התאחדות הג'ודו הבינלאומית. לאחר מכן טען כי כבר שישה ימים הוא לא ישן כראוי בשל הלחץ שהופעל עליו מצד חברי המשלחת והציבור המצרי ברשתות החברתיות, שראה בקרב בינו לבין ששון קרב לחיים או למוות – אף שמדובר בקרב ספורטיבי רגיל, כהגדרתו.

בשיחה עם מדור הספורט של העיתון המצרי "אל-ווטן", א-שהאבי טען כי לא הפר את כללי המשחק בקרב מול היריב הישראלי. לדבריו, ששון ניסה להביך אותו בכוונה כשהגיע ללחוץ את ידו, ואז הוא הניד את ראשו כדי לסמן שהוא מסרב ללחוץ את היד.

בסוף השיחה, א-שהאבי אמר: "עייפתי מההשתתפות באולימפיאדה. לבסוף העניין הופך לפוליטיקה".

מנגד, ששון אמר בראיון אחרי שכבר זכה לענוד את המדליה: "חונכתי לכבד את האנשים שעומדים מולי, לא משנה מי. פשוט הלכתי והושטתי לו יד אבל הוא לא זרם עם זה".

איראני החרים תחרות ג'ודו עם ישראלי

 

אירועים חיוביים

סמינרים משותפים עם מדינות אויב

לעדכונים ומערכי שיעור נוספים בהקשר של ספורט ויחסים בינלואמיים אתם מוזמנים ללחוץ כאן, וכאן.